Yeşilay Haftası

Yeşilay Haftası
11 Şubat 2014 tarihinde eklendi, 262 kez okundu.

Yeşilay haftası ile ilgili yazı. Yeşilay haftası ne zaman? Yeşilay haftası ile ilgili kısa ve güzel sözler. Yeşilay haftası nedir?

Yeşilay Haftası 1-7 Mart tarihleri arasında kutlanmaktadır…

Yeşilay Haftası hakkında yazı
Bazı insanlar uyuşturucu, alkollü içki ve sigara gibi zararlı maddeleri kullanırlar. Bazıları ise bu maddelere karşı bağımlılık kazanırlar. Bağımlı insanlar bu maddeleri alamadan duramazlar. Bu maddeleri devamlı kullandıkları için sağlıkları bozulur. Hastalıklara kolay yakalanırlar. Sigara solunum yollarını, bilhassa akciğerleri tahrip eder. Kansere yakalanma riskini artırır. Alkollü içkiler ise sinir ve sindirim sisteminin sağlığını bozar. Bilhassa insan beynine büyük zarar verir.

Keyif verici bu maddeleri fazla alan insanlar kendilerinden geçerler. Sarhoş olurlar. Sarhoş olan insanlar hareketlerini kot-rol edemezler. Etrafındaki insanlara bilmeden zarar verebilirler. Yaptıklarının bilincinde olmadıkları için hem kendilerine hem de yakınlarına zarar verebilirler.

Uyuşturucu madde kullanmaya bağımlı olan insanları ise büyük felâketler bekler. Bu tür insanların başta aile, iş düzenleri ve sağlığı bozulur. İnsanlarla olan ilişkilerinde sevgiye, saygıya yer yoktur. Bu tür hareketleri bilerek isteyerek yapmazlar. Onları bu duruma iten, sinir sistemlerini felç eden uyuşturucu maddelerdir. İnsanlar bu durumlardan kurtulmak isterler. İradesi kuvvetli olanlar doktor gözetiminde bağımlılıktan kurtulabilirler.

Kötü alışkanlıklara neden olanı içki, sigara ve uyuşturucu maddeleri kullanmaktan insanları caydırmak amacıyla 1 Mart 1920 de Yeşilay Derneği kurulmuştur. Bu dernek sigara, içki ve uyuşturucunun zararlarını halka anlatarak, kullanımını önlemeye çalışır. Daha çok genç nüfusumuza hitap ederek, ileri yaşlarda bu zararlı maddelerin bağımlısı olmamaları için büyük çaba sarf eder.

Bu tür zararlı maddeleri, Bir defa denemeyle bir şey olmaz’’ diyerek kullanmaya çalışmak insanı bağımlı yapabilir. Bu tür maddelerden uzak durarak sağlıklı bir yaşam sürmeyi amaç edinelim.

Yeşilay’ın çalışmalarına maddi ve manevi katkıda bulunalım. Sadece her yıl 1-7 Mart tarihleri arasında kutlanan Yeşilay Haftası boyunca değil, yaşamımız boyunca bu maddelere karşı mücedele de Yeşilay’a yardımcı olalım.

Yeşilay Hakkında Özlü Sözler
- Beyaz çamaşır berrak suyla, kanımız temiz hava ile temizlenir. (F. Çakıroğlu)
- İçki, önce bütçeni sonra içini eritir. (F. Çakıroğlu)
- İçki, bütün kötülüklerin anasıdır. (Hz. Muhammed)
- İçki, öldürür, kumar söndürür, spor güldürür,
- Sarhoşluk gönüllü çılgınlıktır. (Seneca)
- Dumanını yel alır, parasını el alır, derdi sana kalır,
- İçki, insanın sağlığını kemiren bir mikroptur.
- İçki, kumar, sigara tez yol açar mezara.
- Alkol ve sigara veremin en yakın dostudur.

Eğer Yeşilay Haftası hakkında yayınladığımız bu yazı hoşunuza gittiyse yorumlarınızı alt bölümden yapabilirsiniz. Yine Facebook grubumuzu beğenerek bu tür yazıları her zaman sitemizden takip edebilirsiniz.

Ayrıca Yeşilay Haftası ile ilgili şiirlerinizi de yorum olarak gönderebilirsiniz…

Yeşilay Haftası

Yeşilay Haftası

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git