Yazma Modelleri

Yazma Modelleri
En yeni, en modern ve en güzel yazma modelleri. En güzel iğne oyası yazma modellerini, boncuklu yazma modellerini sitemizde inceleyebilirsiniz…

Bayanlar hazır olan giyeceklerin dışında kendi elleriyle diktikleri ve emek harcadıkları göz nuru dedikleri, zahmet isteyen ve kişiyi oldukça yoran ince işleri tercih ederler. Küçük ve basit bir iş olarak görülse de iğne oyaları emek harcanarak yapılan ve insanlar için zor uğraşlar arasındadır. İğne oyalarını örtü kenarlarında, fular kenarlarında, başörtüsü kenarlarında ve birçok alanda kullanan bayanlarda çok şık durmaktadır.

Gerçekten çok ciddi bir emek isteyen bu zahmetli iş, insanlar tarafından yapıldığında hoş durmaktadır. Aldığınız birbirinden güzel yazmaların yanında kenar süslemeleri de geleneklerimiz içerisinde son derece önem arz etmektedir. Genç kızlarımız özellikle çeyizlerinde tülbent, havlu kenarları, dantel ve el emeği liflere çok önem vermektedir. Mutlaka her genç kızın çeyizinde getirdiği eşyalar arasında yazma vardır. Hatta düğünlerde arabaların aynasına havlu ya da yazma takılmaktadır.

Yapılacak olan oyanın deseni ve tercih edilen rengi, yazmanın içerisinden seçilip oyalanmaktadır. Bayanlar tarafından en çok tercih edilen yazma oyası kurdele oyasıdır. Tülbent oyalamayı seven bayanlar bu örneği kolay bir şekilde uygulayabilir. Kurdele motifini oyalarken iç tarafın mı yoksa dış tarafın mı açık renk olacağına karar vermelisiniz. Kurdeleyi beşer cm ebadında kesip iki ucunu da çözülmemesi için yakıyoruz. Çiçeğin ortası açık renk olacaksa ilmekleri iğneyle toplayıp büzebilirsiniz.

Yazma olarak bayanlar tığla örülmüş modelleri çok kullanmaktadır. Bunun yanında limon oya, papatya oya, örümcek oya, kır çiçeği oyası, sutaşı ya da filosla yapılan oyaların dışında tığ ve iğne oyalarını da yapmaktadır.

Küçük uğraşlar gibi görünse de bayanların el emeği göz nuru olan bu işleri yazma kenarlarında, fular kenarlarında, örtü kenarlarında kullanmaktadır. Yazma kenarlarında tercih edilen iğne oyası modelleri, genellikle birbirine benzemektedir ve yazmaları daha beğenilerek cazip hale getirmektedir.

Yazma Modelleri

5 Ekim 2012 tarihinde eklendi, 1.067 kez görüntülendi.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git