Yanığa İlk Müdahale

Yanığa İlk Müdahale
8 Nisan 2013 tarihinde eklendi, 310 kez okundu.

Yanığa İlk Müdahale
Yanığa ilk müdahale nasıl yapılır? Birinci, ikinci ve üçüncü derece yanıklara yapılması gerekenler. Yanıklara yapılmaması gerekenler nelerdir?

İlk olarak hasta eğer yanık kaynağının yakınında ise veya yanma devam ediyorsa, hastayı o bölgeden kurtarıp yanmayı durdurmalıyız. Hastaya ilkyardım için öncelikle hastanın yaşam belirtilerini kontrol etmek.

Birinci Derece Yanıklara İlk Yardım
- Bu tür yanıklar en hafif yanık türüne girer. Sadece yanık bölge ile ilgileniriz ve ilk yapmamız gereken hastanın yanan bölgesini soğuk su altına tutmaktır. Hastanın vücudunda yanan bölgeyi musluk suyunda ya da böyle bir imkan yoksa kap içerisine koyulan soğuk su içerisinde en az 5-10 dakika boyunca tutmalıyız.
- Hastaya ağrı kesici kremler sürebiliriz ancak dikkat etmemiz gereken nokta hastanın bu tür kremlere karşı alerjik bir fonksiyonu olmaması gerektiğidir.
- 1. derece yanıklar genelde 2 gün içerisinde iyileşir. İyileşme olmaz ise ve ağrılar devam ederse mutlaka bir sağlık kurumunda tedavi olunuz.

İkinci Derece Yanıklara İlk Yardım
- İkinci derece yanıklarda da soğuk su ile tedavi mümkündür. Yanan bölgeyi soğuk su ile ıslatarak hem hastayı rahatlatmak hem de yanığa karşı bir reaksiyon oluşturabiliriz. Hastanın üzerinde bulunan elbise, takı gibi eşyalar yanık bölgesine yakınsa çıkarmak hasta açısından iyi olacaktır. Yanık sırasında cilde gaz ve yağ gibi maddeler bulaşırsa, sabunlu su ile bu bölgelerin temizlenmesi gerekmektedir. Yanan bölgeyi temiz bir bezle kapatınız.

Üçüncü Derece Yanıklara İlk Yardım
Hastayı yanan bölgeden uzaklaştırarak yanan bölgeleri soğutunuz. Acil olarak en yakın sağlık kuruluşuna götürünüz.

Yanan Bölgeye Yapılmaması Gerekenler
- Yanan bölge üzerine yapışan elbise veya giysileri kesinlikle koparmayın. Giysinin kenarlarını düzgünce kesin.
- Yanan bölgeye diş macunu sürmeyin.
- Yanan bölgeye salça ve yağ sürmeyin.
- Yanan bölgede oluşan yaraları soğutma amacı ile buz kullanmayın. Buz yanan bölgede duyu azalmasına sebep olmaktadır.

Yanığa İlk Müdahale

Yanığa İlk Müdahale

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git