Anasayfa » Biyografi

Walt Disney

22 Şubat 2014 Bu Haber 256 kez okundu Yorum Yok

Walt Disney kimdir? Walt Disney biyografisi ve hayatı. Wikipedi bilgileri ve dönemi hakkında bilgiler…

DISNEY, Walt (Doğumu : 1901)

Beyaz perdedeki meşhur «Miki Fare» nin yaratıcısının ailesi Alman – İrlanda karışımıdır. Amerika’da Chicago’da doğdu. İlk olarak, 17 yaşındayken, bir berber için gazetelerde hareketli resim ilanları yaptı. Film için yaptığı ilk hareketli resim «Steamboat Willie» dir. Ondan sonra birkaç kısa film daha yaptıysa da hiçbiri tutunmadı. Sesli film çıkınca kardeşinin yardımı ve kendi biriktirdiği 15 bin dolarla «Mortimer Fare» yi çevirdi. Hollywood ilkin bu filme ehemmiyet vermediyse de,

New York’ta kısa bir zamanda büyük bir beğeni kazandığını görünce Walt Disney’in kıymetini anlamakta gecikmedi. |Miki Fare’yi «Silly Symphony» adı verilen ve çok tutulan müzikal şortlar takip etti. Bundan sonra normal uzunlukta filmler yapmaya başlayan Disney en çok kazanan filmcilerden biri oldu. Meselâ Pamuk Prenses zamanının hasılat rekorlarını kırdı. Fantazya bir müzik ve sanat hadisesi oldu. Bambi, Pinokyo gibi çok tutulan eserlerden sonra insanlarla canlı resimleri beraber oynattığı, Salutos Amigos ve nihayet Yaşayan Çöl gibi hayvanlar alemine ait filmler onun şaheserleri arasındadır. Son zamanlarında Walt Disney Kılıç ve Gül, Denizaltında 20.000 Fersah gibi normal filmler çevirmeye heves ettiyse de bunlarda hareketli resimler kadar muvaffak olamamıştı. Ama günümüzde çok büyük bir marka haline gelmiştir.

Walt Disney; Orlando, Florida’daki Walt Disney Dünyası açılmadan birkaç sene evvel gırtlak kanserinden 15 Aralık 1966′da yılında vefat etmiştir. 17 Haziran 1966′da cenazesi yakılmıştır ve külleri Kaliforniya’daki Forest Lawn Anıt Mezarlığı’na gömülmüştür.

Walt Disney

Walt Disney

Durma Sende Bir Yorum Yaz Fikrini Paylaş !

Yorum ekleye bilir yada yazı için geri bildirim gönderebilirsiniz..Bu yazı için yorumlarına abone ol: subscribe to these comments RSS.

 

Copyright © 2011 ~ Bilgicik.net Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yayınlanmasını istemediğiniz bir yazı & içerik, reklam veya öneri, şikayet gibi konuları iletişim bölümümüzden bizlere yazabilirsiniz.
Reklam Gizlilik Politikası