Tom Sawyer Kitap Özeti

Tom Sawyer Kitap Özeti
24 Mart 2013 tarihinde eklendi, 3.741 kez okundu.

Tom Sawyer Kitap Özeti
Tom Sawyer kitabının konusu ve kısa özeti, hikayede geçen kahramanlar, kitabın ana düşüncesi. Tom Sawyer kitabının yazarı Mark Twain kimdir ve diğer eserleri hangileridir?

Mark Twain tarafınca edebiyat dünyamıza kazandırılmış olan ve çocukların beğenerek okumuş olduğu bu eser yüz temel eser bünyesinde sayılmaktadır. Hikâye türünde yazılmış olan bu eser küçük büyük herkes tarafınca beğenilerek okunmaktadır.

Tom Sawyer Hikâyesinin Kahramanları
Hikâyedeki kahramanların sayısı çok fazla olmamakla birlikte oldukça eğlenceli ve sürükleyici bir eserdir. Çocuklara okumaları konusunda tavsiye edeceğimiz bu eserin kişileri şu şekildedir.
Tom Sawyer: Yaramaz, haylazlık yapan ve zeki bir çocuk olarak bilinmektedir.
Polly Teyze: Yaşlı bir kadındır, aksi ve sinirli olarak tanınsa da özünde iyi kalpli bir kadın olarak bilinmektedir.
Joe: Hayal dünyası gelişmiş olan ve kendi kurduğu dünyasında korsan olmak isteyen ve içine kapanık bir çocuktur.
Huckleberry Finn: Yaramazlıkları ve haylazlığıyla tanınan, Tom’dan eksik olmayan ancak pek fazla kişi aracılığıyla sevilmeyen bir çocuktur.
Sid: Tom’un üvey kardeşidir ve onu sevmemektedir.
Mary: Tom’un teyzesinin kızıdır ve Tom aracılığıyla sevilmektedir.

Tom Sawyer Özeti
19. yüzyıl dönemlerini ve o dönemde Amerika’da büyümüş olan iki arkadaşın macerasını ve başından geçenleri anlatan keyifli ve eğlenceli bir eserdir. Tom çok fazla yaramazlık yapan ve kimsenin kolaylıkla zapt edemediği bir çocuk olarak bilinmektedir. Irmak kenarında Ptersburg kasabasında Polly Teyzesinin yanında yaşamaktadır ve teyzesinin kendisini çok sevdiğini bilmektedir. Teyzesi kendisini kamçıyla dövse de azarlasa da kendisine olan sevgisini bilmektedir ve ona inanmaktadır. Tom’un Sid isminde bir de üvey kardeşi bulunmaktadır ve birbirlerini pek sevmemektedirler. Zaman zaman teyzesinden kardeşi yüzünden dayak yemektedir. Teyzesinin Mary isminde bir de kızı bulunmaktadır ve Tom’la iyi anlaşmaktadırlar. Mary her konuda Tom’a karşı iyi davranmaktadır ve yardımcı olmaktadır. Tom bir kızı sevmektedir ancak zamanla bu kızı unutarak komşularının kızına âşık olmaya ve ondan hoşlanmaya başlamıştır.

Macera bundan sonra başlamaktadır ve okula bir gün geç kalmasıyla birlikte öğretmen aracılığı ile dayak yemektedir. Daha sonraları ise kızla olan samimiyetini ilerletmektedir ve kızın dikkatini çekecek davranışlar yaparak onun beğenisini kazanmaya çalışır. Bu arada Tom kıza evlenme teklifinde bulunur ve kız da bu teklifi kabul ettikten sonra geçmişini anlatınca araları açılmaktadır. Bu arada Huck mahallenin serserisidir ve pek kimse aracılığı ile sevilmemektedir. Huck’la arkadaşlıklarını sürdüren Tom, mezarlıkta vakit geçirmeye başlarlar ve orada iki haydudun bir mezarı kazarak açtıklarını ve cesedi soyduklarını görürler. Hatta Huck ve Tom bu iki haydudun arasında tartışma çıktığını ve sonunda doktoru öldürdüklerini ve birinin diğer arkadaşına baskı yaparak suçu üstlenmesini istediğini görürler. Ancak evlerine dönen gençler olayın etkisinden uzun bir zaman kurtulamaz ve uykusunda sürekli bu durumu hayal ederek sayıklamaktadır. Teyzesinin vermiş olduğu ilaçlar da fayda etmemektedir.

Bundan sonra artık Tom için okul vakit geçirilecek bir yer olmaktan çıkmıştır ve daima okuldan kaçarak Huck’la beraber korsancılık oynamak istemektedir. Küçücük bir adada kamp kurarak yaşamaya başlarlar ve evlerine dönmedikleri için aileleri ve mahalle halkı aracılığıyla merak edilmektedir. Çocukların ırmağa düşüp öldüklerini sanan aileleri artık endişelenmektedir. Evlerine yakın bir yere gelip ailelerini izlemektedir ancak kendilerini göstermemektedir. Bir gün kapısının önüne geldiğinde teyzesinin kendisi için gözyaşı döktüğünü görür ve bu duruma çok üzülmektedir. Kendisini sevdiğini daha iyi bir anlamıştır. Yaşadıkları adadan da sıkılan bu gençler evlerine dönmeyi istemektedir. Ancak bunun için de kendilerine cenaze töreni yapılmasını ve ondan sonra dönmeyi kafaya koyarlar. Bir pazar günü kilisenin çanının çalışmasıyla kasaba halkı bu durumdan dolayı duydukları üzüntüyle toplanmıştır ve kendilerine yas ilan ettikleri bir anda üç çocuk da ortaya çıkar ve herkes bu duruma çok sevinir.

Gördükleri cenaze olayında şahitlik yaparak durumu açık açık anlatan çocuklar bir zaman sonra define aramaya karar verirler ve suçlu aracılığıyla intikam alınacağına dair bir yazı ellerine geçer ve bu durumda korkulu bir süreç onlar için yeniden başlamıştır. Açlık, susuzluk ve korkulu bir maceradan sonra yeniden ortaya çıkarlar ve aileleri aracılığı ile mutlulukla karşılanır. Huck ve Tom birbirlerine daha farklı ve yeni maceraların peşinde koşmak için kendilerine söz verirler ve hikâyede burada biter.

Tom Sawyer Kitabı Konusu
Bir çocuğunun kahramanlıklarla dolu hikâyesi anlatılırken, özellikle macerayı sevenler aracılığı ile beğenilecek bir eserdir.

Tom Sawyer Kitabı Ana Düşüncesi
Teyzesi tarafınca büyütülen bir çocuğun maceraya olan düşkünlüğü ve değişiklik arzusu içerisinde olduğu anlatılmaktadır.

Tom Sawyer Kitabı Hakkında
Tom Sawyer küçüklerin olduğu kadar büyüklerinde ilgiyle okuyacağı bir eserdir. Aynı zamanda herkesi etkileyen ve sadeliğiyle olduğu kadar insanları düşündürmesi yönüyle de beğenilen bir hikâyedir. Daktiloyla yazılmış olan ilk eserdir.

Mark Twain kimdir?
1835-1910 yılları arasında yaşamış olan Amerikalı bir yazardır. Çocuklar tarafınca beğenilerek okunan Tom Sawyer’in Maceraları adlı çocuk romanının yazarıdır.

Mark Twain’in Eserleri
1867 yılında Jim Siley Ve Zıplayan Kurbağa, 1869 yılında saflar Yabancı Ülkede, 1876 yılında Tom Sawyer’in Maceraları, 1876 yılında bir Cinayet, Bir Sır Ve Bir Evlilik, 1881 yılında Prens Ve Dilenci, 1882 yılında Küçük Prens Ve Sokak Çocuğu, Çalınan Taç, Prens ve Dilenci, 1883 yılında Missisipi’de Yaşam, 1897 yılında Ekvatorun İzinde, 1904 yılında Âdem’le Havva’nın Güncesi adlı eserleri yazmıştır.

Tom Sawyer

Tom Sawyer

Tom Sawyer Kitap Özeti Konusuna 43 Yorum Yapıldı
 1. su özkan diyor ki:

  çok saolunnnn .. işime yaradııı

 2. rabia özkaymak diyor ki:

  çok teşşekür ederim çok işime yaradı işallah 100 alırım.

 3. SEZGİN GÜVENÇ diyor ki:

  çok saolun süpper işime yarayacak

 4. ali kurnaz diyor ki:

  çok işime yaradı ama bu kitap kaç sayfa

 5. jhon WEDERSON diyor ki:

  tenks

 6. hayriye diyor ki:

  rica ederim. kitabın özetini ben çıkarttım sayfası yayınevlerinin baskılarına göre değişiklik göstermekle birlikte fazla kalın değildir. 120-150 arasıdır. işinize yaramasına çok sevindim. başka istediğiniz kıtap özetleri varsa söylerseniz sizlere özetini çıkartır veririm:)

 7. ahmet kırlangıç diyor ki:

  abi bu kitabı hoca anlar mı özeti bilgisayardan baktımızı

  1. admins diyor ki:

   Bu hocanıza bağlı :) Her hoca anlamaz.

 8. ahmet kırlangıç diyor ki:

  güzel de hoca bunu anlar mı bilgisayardan baktımızı

 9. cimbay diyor ki:

  hayriye benim kitabım 144 sayfa yanılmamışsın ama diğerleri aman a hocaya yakalanmayın

 10. huriye öksün diyor ki:

  çok güzel bir fikirrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr rrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

 11. zeynep yılmaz diyor ki:

  bende aynısı var 64 sayfa hepsini 3 günde okuyup bitirdim ve 100 aldım nerdeyse ezberledim süperrrrrrrrrrrrr

 12. zeynep yılmaz diyor ki:

  BİZ 3. SINIFIZ DİYE 64 SAYFA ÇIKTI HERALDE HER KİTABIMIZ 64 SAYFA .

 13. isimsiz diyor ki:

  Ya siz adamla dalgamı geçiyosunuz.Ben özet dedim özet dilinhce bunu mu anlıyosunuz siz ya ALLAH ALLAH bunu okuyacağıma kitabı okurum özet yazarım.

 14. PETEK MERVE diyor ki:

  ya arkadaşlar çok işime yaradı walla cok sağolunnn.. :)) Facebook sayfama bakar mısınızzz???? PLEASEE!! :) ADIM PETEK SOYADIM MERVE GÖZ RENGİM MAVİ SAÇ RENGİM SARI

 15. NBR? diyor ki:

  çooook işime yaradı ama öğretmenler anlama mı????

 16. dodik diyor ki:

  güzelde edebiyat öğretmeni anında anlar :) ama karekterler işime yarar ve konusu,ana düşünce falanda işime yarar

 17. batuhan diyor ki:

  kitap baya güzell işallah yarınki sözlüden geçerim

 18. batuhan diyor ki:

  bana yardımcı olun kitabın konusu nedir yani hocanın bnim bulduğumu anlıcak bir şekilde internettekiler çok anlaşılıo tek hocanın anlamıcağı yeter bana

 19. abdullah aburcu diyor ki:

  BeN bU HiKyEyİ CoK sEvDiĞiM İçİn hEp öZeTiNi cIkRtIyoRuM

 20. abdullah aburcu diyor ki:

  :D

 21. sinnannn diyor ki:

  abi ya bu konu ve ana düşüncesi benim sınavda cok işime yarayacak

 22. Haktan çolak diyor ki:

  çok güzel kitap 1 tlye aldım ama güzel kitap

 23. Mehmet demir diyor ki:

  bana hemen kendi yorumunuzu yazarmısınız acill!!!!kitap hakkında

 24. Çok Korkuyom diyor ki:

  Çok korkuyom hoca anlarsa beni mahveder tüm notlarım 5 eğer 4 düşerse babamda beni mahveder anlar mı ki

 25. nisanur gedik diyor ki:

  çok güzel bir kitap

 26. fazıl say diyor ki:

  harika

 27. crayz mustang diyor ki:

  çok saol allah razı olsun

 28. mira aksu diyor ki:

  çok güzel inşallah iyi alırım da sözlüme güzel gelir

 29. mira aksu diyor ki:

  çok güzzel sağolun

 30. perwin kara diyor ki:

  işte ben bu siteye site derim diğerleri çok kötü

 31. İsim YoK diyor ki:

  Kitabı yazsam daha iyi

 32. mardinli doğan diyor ki:

  saolun

 33. ceren biebs diyor ki:

  benim sadece konu ve ana fikir işime yaradı ama yinede fena değil teşekkürler

 34. hakan eroğlu diyor ki:

  işime yaramadı 50 aldım

 35. ece şenol diyor ki:

  çok iyi

 36. simge şenol diyor ki:

  çok güzel yardımcı oldu çokk herkese tavsiye ederim bence =D

 37. periğğ diyor ki:

  çok güzel yaa bencedeeeee

 38. isa diyor ki:

  çok güzel olmuş

 39. CiCi_Kız diyor ki:

  Benim çok hoşuma gitti Ayrıcada çok işime Yaradııı Tşq :)

 40. nazlı çini diyor ki:

  çok güzel bir kitapmış

 41. gizemli diyor ki:

  güzelmiş.

 42. KitapKurdu diyor ki:

  Tom’un sevgilisi Becky orda yazmıyo ben kitabı okudum

Sayfa başına git