Tırnak Mantarı

Tırnak Mantarı
15 Şubat 2013 tarihinde eklendi, 434 kez okundu.

Tırnak Mantarı
Tırnak mantarı rahatsızlığı deyince ne anlıyorsunuz, tırnaklarda mantar oluşabilir mi, tırnak mantarı nasıl bulaşır, nasıl tedavi edilir ve kimler bu hastalığa yakalanabilir? Gibi sorularınıza yanıt arayacağınız yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Organizmalar aracılığı ile oluşan bu hastalığın sebebi kozmetik değildir tırnak yatağını ve plağını tutan bir enfeksiyondur. Tırnaklarınızda mantar varsa el ve ayaklarınızda kahverengi gibi renk çeşidi oluşabilir, tırnaklarınızın altında kir birikebilir, pul pul kalkma olabilir, ayaklarınızda koku oluşabilir ve ayak tırnaklarında her şeye karşı hassaslık ve acı olabilir.

Tırnaklarınızda mantar oluşu için ayak tırnaklarınıza basılması durumunda, sert bir cisimle temas edilmesi durumunda, tırnakların dipten kesilmesi ve sivri ayakkabı kullanımı sonucunda tırnak mantarı oluşabilir. Daha çok zedelenme sonucunda oluşan tırnak mantarı, bulaşıcı bir rahatsızlıktır. Yüzme havuzlarında, soyunma odalarında, ortak kullanılan duş ve banyolarda, manikür ve pedikür aletleri yoluyla bulaşabilir.

Tırnak mantarının kendiliğinden gelişmesi diye bir şey söz konusu değildir. Önce doktora gitmek ve ilaç kullanmak gerekmektedir. Doktor aracılığı ile önerilen ilaç, enfeksiyonu ortadan kaldırmaktadır. Ayak tırnaklarında tırnak mantarı varsa tedavi süresi üç ay kadar sürmektedir. El tırnaklarında tırnak mantarı varsa tedavi süresi iki ay sürmektedir. Tırnak mantarını önlemek için ağızdan alınabilecek ilaçlar kullanılabileceği gibi lazer yöntemiyle de tedavi edilebilir. Ayakkabılarınızın ve çoraplarınız için uygulayacağınız spreyler de bulunmaktadır. Tedavi sürecinde bunlardan da faydalanabilirsiniz.

Tırnak mantarından kurtulmak için ayaklarınızı duş sonrasında temiz tutun ve kurutun. Denize veya havuza gittiğiniz zaman duş bölgelerinde terlik kullanmanız gerekmektedir. Kuaföre gittiğiniz zaman kendi manikür ve pedikür malzemelerinizi götürünüz. Ayağınıza daha çok rahat edeceğiniz ayakkabıları giymeye özen gösterin. Ayak havlunuzun özel olmasına dikkat edin. Ayaklarınız terleme yapıyorsa çoraplarınızı gün içerisinde değiştirin.

Tırnak mantarına yakalanan kişiler sıklıkla diyabet hastalığı olan kişiler, ayakları gün içerisinde terleyen ve nemli olan kişiler, 65 yaş ve üstünde olan kişiler, topuklu ayakkabı giyen kişilerdir.

Yazımızı okuduktan sonra tırnak mantarı konusunda öğrenmek istediklerinizi öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda korunmak için neler yapılabilir, nasıl tedavi edilir gibi sorulara da yanıt aradığımız yazımızı okumuşsunuzdur. Kendinize iyi bakmanız dileğiyle. Sağlıcakla kalın.

Tırnak Mantarı

Tırnak Mantarı

Tırnak Mantarı Konusuna 4 Yorum Yapıldı
 1. zeynep şimşek diyor ki:

  slm bu çamder tırnak mantarı su kürü kesin faydalı oluyormu?
  ilaç kullanamadığımdan bitkisel bir yöntem arıyorum. lütfen yardımcı olurmusunuz? çamder fiyatı nedir? kaç gün kullanmam lazım acaba…

 2. hayriye diyor ki:

  selamlar merhabalar tırnak mantarı kürünü uygulamak olumlu sonuçlar verir. bende de olmuştu denedim ve etkili oldu. tavsiye ederim.

  1. admins diyor ki:

   Bu bilgi için teşekkür ederiz Hayriye Yıldırım hanım.

 3. zeynep kul diyor ki:

  arkadaşlar bende çamderi kullandım, 2 ay gibi bir sürede tırnaklarım inceldi, şekle girmeye başladı. en azından karaciğere bir etkisi yok çünkü bitkisel ağızdan alınmıyor, su kürü şeklinde işe yarıyor çamder tırnak mantarı su kürü

Sayfa başına git