Suskunlar Kitap Özeti

Suskunlar Kitap Özeti
24 Mart 2013 tarihinde eklendi, 556 kez okundu.

Suskunlar Kitap Özeti
İhsan Oktay Anar’ın yazmış olduğu Suskunlar kitabının kısa konusu. Suskunlar kitabının fiyatı ve hakkında yapılan kullanıcı yorumları…

İhsan Oktay Anar aracılığıyla yazılmış olan Suskunlar adlı eserde bir dede, çocukları ve torunları arasındaki ilişkiler, birbirinden farklı hayatlar ve aralarındaki ilişkilerle, yaşananlarla farklılıkları ve yaşananları sizlere bakış açılarıyla görebilme imkânı sunmaktadır.
Kitabın yazarı İhsan Oktay Anar, diğer eserlerinde olduğu gibi bu eserinde de hikâye içerisinde hikâye anlatarak sizlere farklı dünyaları görebilme imkânını sunmaktadır. Bir yandan sizleri güldürerek, diğer yandan düşündürmek amacında olan eserlerinde her daim okurken düşünmekten kendinizi alamayacaksınız. Bir delikanlı yaşlandığında beğenmediği ve zevk almadığı semavi dinlerinin müziğini çalacak ve dedesi cimriliğinden ve çaresizliğinden dillere düşme fırsatını yakalayacaktır. Ve bu dede için oğullarının da kendisi gibi olduğunu görmesi birbirinden farklı zorlukları beraberinde getirecektir. Kitabı okuduğunuz ve bitirdiğiniz zaman ne olduğunu anlamayacaksınız ve kitabın başında olduğunuzu hissedeceksiniz.

Suskunlar adı üzerinde ve kitabın kapağının da renginden hareketle bir suskunun sözlerini yansıtmaktadır. Satırlar bir su misali akıp geçerken işiten, gören, dinleyen ve sessizliğiyle büyüleyen bir adamın dünyasına şahit olacaksınız. Ve her okuduğunuz sayfada düşlerin dünyasını yaşayacaksınız ve bir sema eşliğinde başınız dönecek. Hayatla düşün birlikteliğine ve sessiz uyumuna tanık olduğunuz kadar bu dünyada yaşamış olan kahramanların nefeslerini ve seslerini de bu eser de hissetmiş olacaksınız. Musikinin romanı olarak adlandırılan eser kahramanları da bizler kadar gerçektir ya da sizler bir hayal ürünüsünüz.

Esere konu olan belli başlı şahıslar ise Rafael, Bağdasar, Davut, İbrahim Dede Efendi, Kalın Musa, Veysel Bey, Tağut’tur. Bu şahıslar suskunlarını bozarak sessizliğin evreninden çıkmayı başarmıştır.

Osmanlı Dönemi’ni yansıtan bu eserde mekân olarak Konsantiniye seçilmiştir. Yazarın üslubundan seçilmiş olan ve özenle yapmış olduğu uzun ve birleşik cümle tarzı sizleri masalsı bir dünyaya davet etmektedir. Yazarın diğer eserlerinde olduğu gibi bu eserinde de son derece karmaşık bir olay örgüsü bulunmaktadır ve roman kahramanlarının sayısı oldukça fazladır. Bu yüzden eseri okurken olayları çözmek bir birikim ve araştırma gerektirmektedir. Kendinizi bir bulmacayı çözer gibi düşünün…

Eserin derinliklerine inmek için tarihsel olarak ve tasavvufi olarak o dönemleri bilmek gerekmektedir. Birbirinden farklı din ve etnik kökenlerden gelen kahramanlar ve bunların birbirleriyle olan yaşamları, kesişmeleri keyifli bir şekilde anlatılmaktadır. Hikâye içerisinde hikâyenin olduğu eserde bir dönem boyunca okuyacağınız daha sonra ortadan kaybolacak olan kahramanlar da bulunmaktadır.

Bir dervişin hayalinin görülmesiyle kendisini gösteren roman, çeşitli kollara ayrılmaktadır ve her kolda ise farklı maceralar dile getirilmektedir. Eseri okurken dikkatli okumanız gerekmektedir.

Eserin kahramanları erkeklerden oluşmaktadır ve kadın kahramanlar ise 70 yaşındaki Neva’nın annesi ile Neva’dan oluşmaktadır. Neva daha çok güzellik abidesi olarak bilinirken, annesi ise tersi durumdadır. Anne ve kız arasındaki zıtlıklar eserin bir kolunu oluşturmaktadır. Mevlana’nın Mesnevisinden de örnekler bulacağınız eserde Tevrat’a da göndermeler yapılmaktadır. Âdem ile Havva’nın Cennetten kovulmaları da bu eserde bahsedilmektedir. Hz. İsa’yı temsil eden Zahir’den ve konuşmalarından birçok bölümde bahsedilmektedir.

İhsan Oktay Anar Kimdir?
1960 yılında Yozgat’ta doğmuş olan yazar, Hacettepe Üniversitesi Felsefe bölümünden mezun olmuştur ve akabinde Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe bölümünde master ve doktora eğitimini almıştır. Öğretim üyesi olarak başlamış ve emekli olmuştur.

İhsan Oktay Anar, 1995 senesinde Puslu Kitalar Atlası, 1996 senesinde Kitab-ül Hiyel, 1997 senesinde Efrasiyab’ın Hikâyeleri, 2005 senesinde Amat, 2007 senesinde Suskunlar, 2012 senesinde ise Yedinci Gün adlı eserleri yayımlamıştır. Erdal Öz Edebiyat ödülünü 2009 yılında almıştır. Özellikle Puslu Kıtalar Atlası adlı eseri Kültür Bakanlığı aracılığıyla tanıtılarak, birçok dile çevrilmiştir.

Suskunlar Kitabı Yorumları
Yazarının yazmış olduğu en iyi eserlerden sadece birisidir ve okuyucu aracılığı ile oldukça beğenilen, sürükleyici bir eserdir. Kişinin kitabı eline aldığı zaman kısa sürede okuyup bitireceği sonra keşke bu kadar kısa bir sürede okumasaydım diyeceği kadar pişmanlık duyacağı oldukça iyi bir eserdir. Birçok kişinin birlikte yapamayacağı işleri tek başına yapmış olan bir yazarın saygıyı hak edeceği bir çalışmadır.

Kitabı okuduğunuz zaman ney sesinden hoşlanıyorsanız ve nerden geldiğini anlayacağınız o ney sesinin kulağınızda çınladığını duyacaksınız ve o arada düşler âlemine dalacaksınız. Bir yandan saz semaisinin gizemini keşfetmeye çalışırken, bir yandan İbrahim Dede’nin başına gelenlere şahit olacaksınız ve onunla dua etmenin keyfine varırken, semazenlerle sema yapacaksınız. Büyüleyici bir dünyayı keşfedeceğiniz bu eserde yazarımızın kendine özgü anlatımına tanık olacaksınız. Puslu Kıtalar Atlası adlı eserinden sonra okuyucular aracılığıyla beğenilen en etkileyici roman olarak bilinmektedir.

Suskunlar kitabının fiyatı
Suskunlar adlı eser 19.50TL civarındadır. Ancak net üzerinden yapılan alışverişlerde ve yayınevlerinin eserlerinin satmış olduğu kitaplarda ise fiyat değişiklik göstermektedir.

Suskunlar Kitap Özeti

Suskunlar Kitap Özeti

Suskunlar Kitap Özeti Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. kjssjjskasndkaskd diyor ki:

    nasıl hiç bişey anlamadım laaa

Sayfa başına git