Ölümsüz Aile Kitap Özeti

Ölümsüz Aile kısa kitap özeti. Kitabın ana düşüncesi ve kitabın yazarı Natalie Babbitt biyografisi gibi detaylı bilgiler yer almaktadır. Diğer kitap özetlerini de sitemizde aratarak bulabilir ve ev ödevlerinizde kullanabilirsiniz…

Natalie Babbitt tarafından yazılmış olan Ölümsüz Aile eseri günümüzün en büyük sorunu olan çevre sorununu ve çevre kirliliğini anlatan ve düşsel öğelere yer veren ve oldukça beğenilen bir eserdir. Edebiyat dünyasına kazandırılmış olan ve Babbitt tarafından yazılmış olan eser MEB tarafından seçilmiş ve yüz temel eser içerisinde yer almaktadır. Küçük büyük herkesin beğenerek okuduğu ve okuyanların çok beğendiği bir eserdir.

Aynı zamanda eser 2002 senesinde Jay Russell’in yönetmenliğini yaptığı romantik drama türünde çevrilmiş bir filmle de beyaz perdeye uyarlanmıştır.

Ölümsüz Aile Hikâyesinin Kahramanları
Ölümsüz aile adlı eserde çeşitli aileler bulunmaktadır. Tuck ailesi ve Foster ailesi yer almaktadır. Tuck ailesi bireyleri ise birkaç kişiden oluşmaktadır. Bunlar şu şekildedir.
Agnus: Tuck ailesinin ferdidir ve evin babasıdır. Daima hüzünlü bakışları olan ve gülümseyen ve yumuşak bir insandır.
Mae: Agnus’un eşidir ve duygusal ve kilolu bir bayandır. Evin yükü ve hâkimiyeti kendisinde olan bir bayandır.
Miles: Evin oğludur ve iki çocuk babasıdır. Marangozluk yaparak geçimini sağlamaktadır.
Jesse: Evin oğlundan biridir ve yakışıklılığıyla tanınmaktadır. Serbest meslek yapmaktadır ve Winnie’yi çok sevmektedir.
Foster ailesi ise şu fertlerden oluşmaktadır.
Winnie: Temiz giyinen ve on yaşında özgürlüğü hayal eden bir kız çocuğudur.
Yabancı Adam: Zayıf ve uzun boylu bir kişidir. Devamlı hareket eden ve kuklaya benzeyen bir kişidir.

Ölümsüz Aile Özeti
Olay bir kasabada geçmektedir ve kasabanın girişinde Foster’lere ait olan bir ev bulunmaktadır. Hemen yanında ise bir koru vardır ve bu koruya şu ana kadar kimse gitmez. Zaten bu koruya şimdiye kadar bir kişi gitseydi korunun içerisinde büyük bir pınar olduğunu keşfedeceklerdi. Ağustos ayının içerisindeyken Mae ailesinin annesi sabah erkenden uyanır ve eşini uyandırır. Çocuklarının yarın eve geleceğini söyler ve eşi bir rüya gördüğünü kendisini uykudan neden uyandırdığını söyler. Ancak Mae eşine o rüyayı devamlı gördüğünü ancak sonucun değişmeyeceğini söyler ve çocuklarını karşılamak için kasabaya gitmek ister.

Bu sürede Winnie yalnızdır ve kardeşinin olmamasından dolayı üzüntü içerisindedir. İçinde bulunduğu dünyadan sıkılmıştır ve özgürlüğe doğru bir yolculuk yapmak istemektedir. Dünyasının değişmesini ister ve farklılık arayışına yönelmek ister. Bunları düşünürken akşamında karşısına yabancı adam çıkagelir ve kendisiyle konuşmaya başlar. Konuşmadan sonra büyük annesi konuşmaya engel olur ve o sırada korudan sesler duyulmaya başlar. Winnie koruya gitmek ister ve sabah erkenden uyanır. Koruya gittiği zaman oraları çok beğenir, bunca zaman neden gelmediğini düşünürken, karşısına çıkan farklı havanları, kuş cıvıltılarını duyarken sevinir ve ilerilere doğru gittikçe bir ışığın kendisini beklediğini görür. Macera arayışında olan kız korkuyla hala ilerlemeye devam eder. Merakla etrafa bakınırken kendisinden yaşça büyük olan bir genci görür ve göz göze gelirler. Tuck ailesinin bir ferdi olan Jesse hem dört yüz hem de on yedi yaşında olduğunu söyler. Annesi ve diğer abisiyle Winnie’yi görünce paniğe kapılırlar ve ona korkmamasını, her şeyi anlatacaklarını söylerler. Daha sonra ona müzik kutusunu açar ve doğadan gelen sesle, kutudan çıkan ses birbirinin aynıdır. Kızı rahatlatmışlardır ve birbirlerinin dost olduklarını söylerler.

Winnie hayatında böyle şeyler duymadığı için tuhaf olduğunu düşünür ve Tuck ailesi kendi hayat hikâyesini anlatmaya başlar. Bundan uzun zaman önce oturacak yer bulmak için geldiklerini ve bu ormanda pınarın suyundan içtiklerini ve böylece yerleşimlerini anlatmıştır. Yaşadıkları olaylar onların ölümsüz olduğunu göstermektedir ve etraflarındaki dostlarının kendilerinden uzaklaşmaya başladıklarını anlatmışlardır. Pınarın suyunu içen kim olursa olsun hiç değişmeden aynı şekilde kalmaktadır. Winnie şimdiye kadar böyle bir şey duymamıştır ve her şeyin güzel olduğuna inanır. O insanlardan zarar gelmeyeceğini bilir ve onları sevmeye başlar. Onların evleriyle kendi evlerini kıyaslar ve onların özgürlük içerisinde yaşadığını düşünür. Hayatın bir anlamı olmadığını düşünür ve ölümsüzlüğün olmamasıyla yaşamanın da bir anlamı olmadığını sezer. Macera bu şekilde devam ederken karşılaştıkları olaylar ve yaşadıkları ise sürekli onları farklı bir şeye sürüklemektedir.

Eserin sonunda ise Winnie ölmüştür. Tuck ailesi de kendilerine yeni bir yer aramaktadır. Bu sürede ise sadece müzik kutusundan çıkan melodi onlara eşlik etmektedir.

Ölümsüz Aile Kitabının Konusu
Bir ormanın derinliklerinde bulunan bir pınardan su içen bir ailenin ölümsüz olması ve bundan dolayı yaşadıkları ve mutsuzlukları dile getirilmektedir.

Ölümsüz Aile Kitabı Ana Düşüncesi
İnsanlar ölümsüz olduğu zaman hayatın kendileri için bir anlamı yoktur ve yaşamın anlamı ölümdür. İnsanlar ölümsüz de olsa bu durumdan hoşnut olmamaktadır.

Ölümsüz Aile Kitabı Hakkında
Sürükleyici olan bu eser çocukların beğenerek okuyacağı bir kitaptır.

Natalie Babbitt Kimdir?
1932 senesinde doğmuş olan Amerikalı bir yazardır. Çocuk kitapları yazan Babbitt, evlidir ve üç çocuk annesidir. Çok sayıda kitap yazmıştır ve aynı zamanda çizimleri ile adını duyurmuştur. 1966 senesinde Kırk Dokuzuncu Magician adlı çizimiyle editörü tarafından çocuk kitapları yazması için teşvik edilmiştir.

Natalie Babbitt Eserleri
Dick Foote and the Shark(1967), Phoebe’s Revolt(1968), The Search for Delicious(1969),
Knee-Knock Rise (1970), The Something (1970), Goody Hall (1971), The Devil’s Storybook(1974), Tuck Everlasting (1975), The Eyes of the Amaryllis (1977),
Herbert Rowbarge (1982), The Devil’s Other Storybook (1987),
1989 Nellie: A Cat on Her Own(1989), The Big Book for Peace (co-written with Lloyd Alexander-1990), Bub: Or the Very Best Thing(1994), Ouch!: A Tale from Grimm(1998),
Elsie Times Eight (2001), Jack Plank Tells Tales (2007)

Ölümsüz Aile Kitap Özeti Konusuna 68 Yorum Yapıldı
 1. murat kılîç diyor ki:

  Çok güzel bir kitap…

 2. m frikik gujgg diyor ki:

  Filmi neredeyse

 3. murat kilic diyor ki:

  Müthiş bir kitap

 4. irem terzioğlu diyor ki:

  çok çok çok teşekürler çok sevdim

 5. sadsad diyor ki:

  ıyı bı sey ama cogu yok

 6. mustafa diyor ki:

  harika allah sizden razı olsun

 7. zeliha avcı diyor ki:

  allah sizden razı olsun proje ödevimi sizin sayenizde tamamladım ve yüz aldım size teşşekür ederim iyiki varsa dahası varsa yazın ben yine okurum iyiki yazmışınız teşşekkürler

 8. ALEYNA patır diyor ki:

  çoook güzel ama çok kısa olsun

 9. kıymet ipek ipekoğlu diyor ki:

  offffff ya niye kısa olmamış

 10. ALEYNA diyor ki:

  çok güzel

 11. jklç diyor ki:

  bunla ilgili soru hazl

 12. TÜRKAN EZGİASLAN diyor ki:

  güzel bir kitap ama kitapı okusanız daha iyi

 13. Zeyno kizlar diyor ki:

  Harika bir kitap dermisim igrenc bir kitapp

  1. Zehra diyor ki:

   Bikere o kitaba iğrenç diyemessin beğenmediysen yorum yapmana gerek yok.

 14. Züleyha diyor ki:

  KEŞKE GERÇEK OLSA OKADAR ÇOK BEĞENDİM KKİ ÜÇ KERE OKUDUM HİÇ SIKILMIYORUM. Çok beğendim.

 15. Züleyha diyor ki:

  ÇOOOK TEŞEKKÜR EDERİM…

 16. damla diyor ki:

  Guzel bi kitapp eh iste…

 17. Elsa bet diyor ki:

  Olumsuz bir ailee…

Sayfa başına git