Öğretmen Nasıl Olunur?

Öğretmen Nasıl Olunur?
3 Ekim 2012 tarihinde eklendi, 722 kez okundu.

Öğretmen Nasıl Olunur?
Nasıl Öğretmen olunur? İyi bir öğretmen nasıl olmalıdır? Öğretmen öğrenci ilişkisi nasıl olmalıdır? Öğretmen olabilmek için gireceğimiz sınavlar ve Öğretmenlik hakkında diğer bilgileri yazımızda inceleyebilirsiniz…

Öğretmenlik en kutsal mesleklerden bir tanesidir. Öğretmenlik anne ve babadan sonra gelen ve çocukları hayata yetiştiren en önemli meslektir. Hatta çocukları yetiştirmede öğretmenlerimizin anne ve babalardan daha fazla emek harcadıklarını söylesek yanlış olmaz. Zaten teknik açıdan çocuklara yazma ve okuma gibi bilgileri sundukları için öğretmenlik kutsal bir görevdir. Kutsal olduğu kadar da zor olan bir meslektir ve sabır gerektirir. Özellikle İlköğretim öğretmenleri 1. sınıf öğrencilerinde çok zorlanırlar, çünkü daha yeni okula başlamışlardır ve yaşları çok küçüktür. Daha o yaşta miniklere bir şeyler öğretmek her insanın harcı değildir. O yüzden Öğretmen olacak kişilerin sabırlı ve çocukları seven bir yapıya sahip olması gerekmektedir. Öğretmen olmadan önce tüm bunları göz önüne alarak araştırma gerçekleştirmek zorundadır bu mesleğe gönül verenler.

Öğretmen eğer sadece bunu bir görev olarak görüyorsa mesleğinde başarılı olamayabilir. Öğretmen sınıftaki öğrencileriyle arkadaş olmalıdır ve bilgiyi onlara anlayabileceği en güzel ve sade biçimde aktarabilmeyi bilmelidir. Öğretmenliği sadece bir meslek olarak görenler meslek hayatlarında başarılı olamayacaklardır, en azından kendileri bir şekilde meslek hayatını sürdürse bile yetiştirdiği öğrenciler ilerde çok başarılı olamayabilir. Boşuna kutsal bir meslek denmiyor Öğretmenlik için. Öğrencilere kendini sevdirmek de bir Öğretmen için çok önemlidir, ayrıca Öğretmen olan kişinin zekası ve yaratıcılığı da öğrenciler için çok olumlu bir geri dönüş sağlayacaktır. Bir dersi anlatırken yaratıcılığı kullanan Öğretmen o dersi öğrencilerinin çok daha iyi anlamasına sebeb olabilir ve öğrenciler bu dersi Öğretmenleri sayesinde hiç unutmayabilir ve beyinlerinin bir köşesine kazımış olurlar. Hepimizin bu şekilde öğrendiği bir anısı vardır. Biraz düşünürsek bunu buluruz.

Şimdi gelelim nasıl Öğretmen olunabileceğine. İlk olarak Öss sınavına giriyoruz ve aldığımız puan ile herhangi bir eğitim fakültesinde okumaya hak kazanıyoruz. Burada önemli olan hangi branş öğretmeni olacağımızdır. Mesela benim matematik dersim iyi ise ve bu dersi seviyorsam matematik öğretmeni olmam gerektiği aşikar. Ancak okuduğumuz sistem buna elverişli olmayabilir ve illa ben öğretmen olacağım diyorsanız farklı bir branş öğretmeni de olabilirsiniz. Kendinizi o bölüm üzerinde yetiştirerek de başarılı olabilirsiniz. Öss sınavında yeterli puanı aldıktan sonra 4 sene boyunca girmiş olduğunuz eğitim fakültesi bölümünde okuyorsunuz ve bu bölümü bitirdikten sonra da KPSS sınavına girmeniz gerekiyor. Kpss sınavında siz gibi binlerce öğretmen adayı bulunur ve yüksek puan alarak bu adayların önüne geçip atanmanız gerekir. Kpss sınavında aldığınız puan sonrasında Milli Eğitim Bakanlığı sizi herhangi bir okula atar ve göreve başlarsınız. Tüm öğretmen adaylarımıza başarılar dilerim ve makalemiz umarım biraz da olsa bilgilendirici olmuştur.

Öğretmen

Öğretmen

Etiketler:

Öğretmen Nasıl Olunur? Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. selma diyor ki:

    cok guzel bir yazı olmuş

  2. Başak Sudenur diyor ki:

    çoooook güzel sadece birz uzun olmuş ama bence mütişşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşş

Sayfa başına git