Mide Kanseri

Mide Kanseri
28 Mayıs 2013 tarihinde eklendi, 157 kez okundu.

Mide Kanseri hakkında bilgiler. Mide kanserinin belirtileri nelerdir? Mide kanserinden korunmak için neler yapılabilir?

Karnımızın sol üst bölgesinde bulunan midemizin mukoza zarından gelişen tümörlerin kötü huylu olanları kansere neden olmaktadır. Daha çok midenin küçük kenarında rastlanılan bu kanser çeşidi, görülme olasılığı bakımından dördüncü olan kanser türü olarak bilinmektedir. Ülkemizde mide kanserine yakalanma riski çok fazla olmakla birlikte erkeklerde görülme olasılığı bayanlara göre daha fazladır. Daha çok Japonya ve Çin’de görülen bu hastalık bizim ülkemizde daha çok Karadeniz Bölgesinde görülmektedir.

Mide kanserinin belirtileri nelerdir?
Mide kanserinin görülme olasılığı fazla olmakla birlikte daha çok beslenme alışkanlığından kaynaklanmaktadır. Kişi sebze ve meyve fazla tüketmiyorsa, tuzlu gıdaları yemekten hoşlanıyorsa mide kanserine yakalanma olasılığı fazladır. Televizyon programlarında da gördüğümüz gibi özellikle mangal eti lezzetli olduğu kadar da etin tuzlanması ve yanması sebebiyle de kansere yol açmaktadır. Bu durum mide kanserini tetiklemektedir. Kişi sigara kullanıyorsa, alkol kullanıyorsa akciğer kanserinin yanında mide kanserine yakalanma riskini de artırmaktadır. Kişide bulantı ve kusma şikâyetleri varsa, rahatsızlık hissi ve midede şişkinlik varsa, yorgunluk, kilo kaybı, iştahsızlık bulunuyorsa mide kanserine yakalanma riski çok fazladır. Endoskopik incelemeyle ortaya çıkabilecek olan bu hastalık, gizli bir şekilde ilerlemektedir.

Mide kanserine kişinin yakalanıp yakalanmadığını anlamak için endoskopi yapılmaktadır. Ucunda kamera olan boru yardımıyla mideye girilerek, tümör olup olmadığı araştırılır. Teşhisin konması için de bir parça alınır ve incelenir. Tedavisi için ise ameliyat söz konusu olmaktadır. Mide kanserine yakalanmış bir kişi için ameliyat çözüm olmakla birlikte kişinin sadece tümörü alınmaz. Mide çıkarılır. Daha sonra ışın tedavisi ve ilaç tedavisi başlatılır. Hasta tümörden kurtarılır ancak kanser bir süre sonra yeniden nüksedebilir.

Mide kanserinden korunmak için neler yapılabilir?
Mide kanserinden korunmak için yapılacak yol sağlıklı ve düzenli beslenmektir. Kanseri genel olarak önlemek adına sarımsak, soğan, nar, kayısı, havuç gibi yiyecekleri tüketmek gerekmektedir. Bunun yanında domates de yemeleri tavsiye edilmektedir. Balık mutlaka tüketilmelidir. Kanserde erken teşhis önemli olduğu kadar sigara ve alkol kullanılmaması da önem taşımaktadır. Doğal içecekleri tüketmek gerekmektedir. Asitli olan içecekler tavsiye edilmemektedir. Düzenli olarak egzersiz yapılmalıdır. Sessiz ve sakin yerler tercih edilmelidir. Stresten ve yorgunluktan uzak durulması gerekmektedir. Sağlıklı günler dileriz.

Mide Kanseri

Mide Kanseri

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git