Küçük Oturma Odası Dekorasyonu

Küçük oturma odası dekorasyonu hakkında bilgiler, örnek resimler ve duvar boyaları, dekoratif eşyalarla odamızı nasıl dekore edebileceğimiz hakkında ipuçları..

Evlerinizde yer alan küçük ve şekilsiz odalarınız bile güzel bir dekorasyon sayesinde harika ve şık bir görünüme kavuşabilir. Eğer bu odaları oturma odası olarak kullanıyorsak biraz hayal gücü, yaratıcılık ve vereceğimiz ipuçları sayesinde oturma odalarınızı mükemmel bir görüntüye sokabilirsiniz.

Duvarların Renkleri
Oturma odası dekorasyonunda öncelikle önem vermemiz gereken şey duvarlarımızın rengidir. Evin küçük odalarından bir mekanı oturma odası yaptıysak ki çoğunluklu ufak odalar seçilir, pastel boya seçeneklerini kullanarak bu odaları olduğundan daha büyük gösterebilmemiz mümkündür. Pastel renkler ile seçebileceğimiz açık renkler küçük oturma odalarını olduğundan daha geniş ve büyük gösterecektir. Renk seçimi yaparken dikkat edeceğimiz bir hususta ışığın odaya giriş şeklidir. Işığın odaya girişine göre de dekorasyon gerçekleştirmek önemlidir.

Zıt Renkler
Son yıllarda zıt renklerin moda olduğuna şahit oluyoruz. Duvarımızın rengiyle kontrast yaparak odamız içerisinde dingin görsel bir efekt oluşturabiliriz. Eğer yakalamak istiyorsanız sizlere klasik mobilyaları önerebiliriz. Böylelikle oturduğumuz odaya katarak, ilgi çekici aksesuarları basit eşyalarımız ile birlikte kombine edebiliriz. Klasik koltuk ya da kanepelerimizle güzel bir ambiyans oluşturabiliriz.

Eşyaların Boyutları
Küçük oturma odası dekorasyonu yaparken eşyaların boyutlarına da önem vermemiz gerekmektedir. Büyük eşyalar oda içerisinde hoş görünmez. Daha küçük mobilyalar seçerek odamızın ölçülerine uygun şekilde yerleştirmemiz gerekir. Büyük mobilyalar küçük odalarda çirkin görünür ve görüntü kirliliği oluşturur.

Arka Fon
Oturma odamızda yer alan eşyaları yerleştirirken arka fona dikkat etmek gerekiyor. Ayrıca oda içerisinde yer alan dekoratif eşyalara göre de mobilyalarımızı yerleştirebiliriz. Mobilya yerleşiminden sonra tablo, vazo gibi benzer dekoratif eşyaları renklerine göre yerlerini değiştirebiliriz. Böylelikle en şık görüntüyü elde edebiliriz.

Dekoratif Eşyalar
Oturma odalarımızda kullanacağımız mobilya, dekoratif eşya ve duvar boyasının koyu olması bize kış aylarında sıcak bir duygu sunar. Bunun tersi olan daha açık renkler ise dinlendirici bir hava katar ve ruhumuzu okşar. Sıcak aylara girdiğimizde koltuklarımıza ya da sandalyelerimize açık renkli kılıflar takarak havayı değiştirebiliriz. Odanızı mevsime göre değiştirmeniz sizin için çok daha iyi olacaktır.

Özetle oturma odası dekorasyonunuzu kendi zevkinize ve rahatınıza göre düzenlemelisiniz. Sonuçta bu oda da yıl boyunca siz oturacaksınız ve önemli olan sizin evinizde huzurlu ve mutlu bir şekilde yaşamanızdır. Sizlere birkaç tane örnek oturma odası sunmak istiyorum. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git