Karatay Diyeti

Karatay Diyeti
27 Mart 2013 tarihinde eklendi, 182 kez okundu.

Karatay Diyeti
Karatay diyeti nasıl yapılır? Karatay diyeti listesi hakkında bilgiler ve Karatay diyeti yapanların yapmış olduğu yorumları inceleyebilirsiniz…

Kişinin kendi sağlığını koruyabilmesi açısından beslenme düzenine dikkat etmesi durumuna diyet denmektedir. Kimileri kilo almaktan dert yanarken, kimileri de zayıflıktan şikâyet etmektedir. Günümüzde çağımızın insanı obeziteye doğru gitmektedir. Bu yüzden herkesin yediklerine, içtiklerine neyi ne kadar yiyeceğine dikkat etmesi gerekmektedir. Tabii ki bunun yanında spor da çok önemlidir. Sağlıklı yaşam açısından egzersiz şarttır.

Sağlıklı yaşam için Prof. Dr. Canan Karatay “Karatay Diyeti” ni sizlere sunmaktadır. Birçok kişi aracılığı ile kullanılan kolesterol ilaçlarına karşı çıkan Karatay, diyetle ilgili olarak birçok kişi aracılığıyla benimsenen kuralları yıktı geçti. Şimdi madde madde size özetleyelim.

Karatay diyeti nasıldır?
Karatay diyetine göre kebap, lahmacun ve kuruyemiş yiyebilirsiniz. Biliyoruz ki, lahmacun mayasızdır ve az yenebilir yiyecekler arasında yer almaktadır. İçeriğinde bulunan eti protein yerine geçmektedir, soğanı, maydanozu da vitamin yerine yiyebilirsiniz. Yanında içeceğiniz ayran da besin kaynağıdır. Kuruyemişlerden yiyin ve zayıflayın. Karbonhidrat olarak bilinir ve ekmek yerine de yiyebilirsiniz.

Bayan olsun bay olsun 40 yaşından sonra karşılaştığınız hastalıklar genetik değildir. Belli bir yaştan sonra karşılaşmış olduğunuz yüksek tansiyon, kalp ve şeker hastalıkları genetik değildir. Bunda beslenme biçiminiz, yaşam şartlarınız ve çevresel faktörler etkili olmaktadır. Bunları düzelterek bu hastalıkların önüne geçebilirsiniz.

Kolesterol yapmayan ve kilo aldırmayan yiyecekler arasında et ve yumurtayı da sayabiliriz. Yumurtayı katı olarak haşlamadığınız sürece kanserojen içermez. Suda haşlamanı önerilir ve menemen ya da omlet şeklinde de yiyebilirsiniz. Doğal yemle beslenen tavukların yumurtası ve eti kolesterolü yükseltmez tam tersine düşürmektedir. Günde 4 yumurtaya kadar yiyebilirsiniz.

Ölüm oranı yüksekse kolesterolü düşüktür. İkisi arasında ters orantı vardır. Yüksek kolesterol daha faydalıdır ve özellikle bayanlarda düşük kolesterol varsa ölüm oranı diğerlerine oranla daha fazladır.

Zeytinyağı ve tereyağı yemeden kilo vermeniz mümkün değildir. Sağlıklı olan yağlar doğal yağlardır ve kilo vermek isteyen beyler ve bayanların doğal yağlardan yemesi gerekmektedir. Vücudun ihtiyacı olan Omega 3, Omega 6 gibi yağları alması gerekmektedir. Biz bu yağlara temel yağlar adını veriyoruz. İnsan vücudu yapısı gereği bu yağları kendisi üretemiyor ve dışarıdan alması gerekmektedir.

Tüketilen meyve ve meyve suları karaciğer yağlanması gerçekleştirmektedir. Aşırı olarak tükettiğiniz takdirde kan şekerinde yükselme olur ve bunlar önce kan yağlarına dönüşür ve yağ olarak birikirler. Kilo vermek isteyenler için günde sadece bir tane meyve önerilebilir. Bel ve çevresinin büyümesi kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere karaciğerinde yağlanması demektir.

Günde 5 kilometre yürüyüş yapan kişi, istediği her şeyi yiyebilir. Hareket halinde olan ve spor yapan kişi canının istediğini yiyebilir.

Karatay diyeti bu şekildedir. Sizlerde uygulamak istiyorsanız dikkate almanız gerekmektedir. İyi günlerde yaşamanız dileğiyle. Sağlıcakla kalın.

Karatay Diyeti

Karatay Diyeti

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git