Anasayfa » Biyografi

Kara Ahmet Paşa

3 Ocak 2014 Bu Haber 770 kez okundu Yorum Yok

Kara Ahmet Paşa kimdir? Kara Ahmet Paşa biyografisi ve hayatı. Wikipedi bilgileri ve dönemi hakkında bilgiler…

AHMET PAŞA Kara (Vefatı ; 1555)

Kanuni devri sadrazamlarmdandır. Aslen Arnavut olduğu rivayet edilir. Enderun’dan yetişmiştir. Yeniçeri Ağası ve sonra Rumeli Beylerbeyi olarak 1543 de Macaristan Seferine iştirak etmiş,

Valpo ve Siklos kalelerini almış, Estergon ve Estuni Belgrad’ın fethinde bulunmuştur. İran harplerinde, Doğu Anadolu’da ve Gürcistan’da bir çok yerler ve kaleler zapdetmiştir. Bundan sonra Macaristan Serdarı olarak, Tamişvar ve Szolnok kalelerini alarak 1553 de Rüstem Paşanın yerine sadrazam olmuştur. Bundan sonra padişahla birlikte İran seferine gitmiş ve bir hayli faydalı hizmetlerde bulunmuştur. Kendisinden evvel sadrazam olan Rüstem Paşa, Kanuni’nin Hürrem Sultandan olan kızı Mihrimah Sultanın kocası idi. Damadının tekrar, sadrazam olmasını isteyen Hürrem Sultan, çevirdiği bir takım entrikalar neticesinde nihayet 1555 senesi 28 Eylülünde, Kara Ahmet Paşayı idam ettirmeye muvaffak oldu.

Topkapı civarında bir camisi vardır.

Kara Ahmet Paşa

Kara Ahmet Paşa

Konu İle İlgili Kelimeler: Kara Ahmet Paşa KimdirÜnlülerin resimleri, hayatları ve en güzel elbise modelleri için kadinsa.net

Durma Sende Bir Yorum Yaz Fikrini Paylaş !

Yorum ekleye bilir yada yazı için geri bildirim gönderebilirsiniz..Bu yazı için yorumlarına abone ol: subscribe to these comments RSS.

 

Copyright © 2011 ~ Bilgicik.net Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yayınlanmasını istemediğiniz bir yazı & içerik, reklam veya öneri, şikayet gibi konuları iletişim bölümümüzden bizlere yazabilirsiniz.
Reklam Gizlilik Politikası