Anasayfa » Diş Sağlığı

Kanal Tedavisinden Sonra Diş Ağrısı

8 Nisan 2013 Bu Haber 1.421 kez okundu Yorum Yok

Kanal Tedavisinden Sonra Diş Ağrısı
Kanal tedavisinden sonra diş ağrısı neden olur? Kanal tedavisi yapılırken ağrı olur mu? Kanal tedavisinden sonra olan diş ağrıları için tavsiyeler…

Kanal tedavisi yapıldıktan sonraki süreçte 2 veya 3 gün ağrı olması normaldir.

Kanal Tedavisi ile Oluşan Ağrılar
Kanal tedavisinde oluşan boşluğa oksijen yani hava girmesi durumunda bakterilerin bu bölgeye yerleşmesi durumu oluşabilir. Kanal tedavisi yapılan bölgeye yerleşen bakteriler bu bölgede ağrı ve iltihap oluşturabilirler. Diş köklerimizin bittiği yerde kan damarlarının dişe girmesi için bulunan küçük bir delik bazı zamanlarda yapılan kanal tedavileri sırasında dişi çevreleyen dokuya ulaşılmasını sağlar ve bu durumdan ötürü doku enfekte olur. Enfekte olan dokunun iltihaplanması yüksek bir ihtimaldir. Bu durumla karşılaşıldığında yapılması gereken antibiyotik kullanımıdır. Bilindiği gibi antibiyotikler iltihapları kurutur ve yok eder. Aynı zamanda ağrının azaltılması için de ağrı kesicilerin kullanılması gerekmektedir.

Kanal tedavisinde bir diğer sorunda diş etlerinin kavimli olması ve kanal tedavisi yapılan aletlerin bu bölgeyi kavrayamayıp delikler oluşturmasıdır. Bu deliklerden tükürük eğer kanal tedavisi yapılan bölgeye giderse sorun oluşturabilir ve dişin tamamen çekilmesine bile sebep olur. Her zaman olmayan bu durum, bazı hastaların başına gelmektedir.

Bazı durumlarda kanal tedavisi tam olarak yapılamaz. Bunun en büyük sebebi kanal tedavisi yapılacak olan alanın tam olarak ölçüsü alınmamış olmasıdır. Veya ölçü alınırken hata yapılması ya da iltihaplı bölgelerin kök ucuna çok yakın olması durumunda tedavi sonrası iltihaplanma olabilir. Ayrıca tedavinin tam olarak yapılamaması ve dişin enfekte olması kanal tedavisinin tekrar yapılmasına yol açabilen etkenlerden biridir. Bu durumlarda bazen laser kullanılmaktadır.

Kanal Tedavisi Esnasında Ağrı Olur Mu?
Bilindiği üzere bu tür tedavilerde uyuşturucu malzemeler kullanılmaktadır. Bunlardan en fazla bilineni ve kullanılanı uyuşturucu jellerdir. Modern enjeksiyon sistemler ile bu tür tedaviler artık ağrısız geçmektedir. Kısacası kanal tedavinizi yaptırırken ağrı duymazsınız. Bu bölgeler uyuşur ve ağrı hissetmeden operasyonu tamamlarsınız.

Kanal tedavisinden sonra olan diş ağrıları için tavsiyeler
- Kanal tedavisini yaptırdığınız tarafla yemek yemeyiniz. Ağrıya sebep olabilir.
- Ağrı kesici kullanarak bölgedeki ağrıyı azaltabilirsiniz.

Kanal Tedavisinden Sonra Diş Ağrısı

Kanal Tedavisinden Sonra Diş Ağrısı

Konu İle İlgili Kelimeler: kanal tedavisinden sonra diş ağrısıDurma Sende Bir Yorum Yaz Fikrini Paylaş !

Yorum ekleye bilir yada yazı için geri bildirim gönderebilirsiniz..Bu yazı için yorumlarına abone ol: subscribe to these comments RSS.

 

Copyright © 2011 ~ Bilgicik.net Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yayınlanmasını istemediğiniz bir yazı & içerik, reklam veya öneri, şikayet gibi konuları iletişim bölümümüzden bizlere yazabilirsiniz.
Reklam Gizlilik Politikası