Kamer Genç kimdir?

Kamer Genç
Kamer Genç kimdir? Kamer Genç hangi partidendir? Kamer Genç’in siyaset hayatı, gençlik ve okul hayatı ile birlikte tüm biyografisini sitemizde inceleyebilirsiniz…

Kamer Genç 6 dönem milletvekilliği yapmış Türk siyasetçilerimizden biridir. Tunceli doğumlu Kamer Genç 23 Şubat 1940 tarihinde doğmuştur. Tunceli ilinin Nazimiye ilçesinde bulunan Ramazanköy’de doğan Kamer Genç alevi bir ailenin çocuğudur.

Kamer Genç’in ailesinin durumu maddi açıdan çokta iyi değildi. Dar gelirli bir aileye sahip olan Kamer Genç’in babasının mesleği amelelikti. Kamer Genç beklide tüm bunları göz önünde bulundurarak kendisini eğitime adadı ve başarılı bir öğrenci oldu. 1960 yılında ise Ankara’ya gelen Kamer Genç Maliye Okulu’nda yatılı olarak okumaya başladı. Daha sonrasında bu okul tadilata alındı ve Kamer Genç memleketi olan Tunceli’ye geri dönmek zorunda kaldı. Tunceli Lisesi’nde eğitimini sürdüren Kamer Genç bir yandan da babasına işlerinde yardım etmeye başladı. O dönemlerde kardeşi Hıdır yakalandığı kızamık hastalığına yenil düştü ve vefat etti. Sonrasında Kamer Genç Gazi Üniversitesi İltisadi ve İdari Bilimler Fakültesini kazandı burayı başarı ile bitirdi. Okurken Maliye Bakanlığı’nda staj yapan Kamer Genç daha sonrasında Bingöl’de vergi kontrol memuru olarak iş hayatına başlamış oldu.

Kamer Genç Siyaset Hayatı
Kamer Genç 1966 yılında Danıştay sınavına girdi bu sınavı kazanan tek kişi oldu. Sonrasında 1974 ve 1976 yılları boyunca Paris’te bulunan Kamer Genç Danıştay Tetkik Hakimliği ve Danıştay Savcısı oldu. 12 Eylül sonrasında bu görevi bırakarak 1981 yıllarında Tunceli ilinde Danışma Meclisi Üyeliği’ne ve Başkanlık Divanı katip üyeliğine layık görüldü. 1983 yılında yapılan darbe sonunda tekrar çok partili dönem başladı ve Kamer Genç Tunceli ilinden bağımsız milletvekili adayı olduğunu açıkladı. Fakat bu adaylık Danışma Meclisi aracılığı ile kabul edilmedi ve veto edildi. Sonrasında 1983 ve 1987 yılları arasında mali müşavirlik yapmaya karar veren Kamer Genç bu tarihten sonra 4 dönem milletvekili seçildi. Sonrasında 1993-1995 arası, 1996-1999 arası, 2001-2002 arası TBMM Başkanvekilliği konumunda bulundu. 2002 seçimlerinde DYP barajı geçemedi ve Kamer Genç milletvekili olamadı. Sonrasında 2007 yılında bağımsız olarak katıldığı seçimlerde Milletvekili olmaya hak kazandı. 2010 yılında eski partisi Cumhuriyet Halk Partisi’ne geri döndü ve Milletvekilliği yapmaya devam etti.

Kamer Genç Ailesi
1966 yıllarında Danıştay sınavını kazanmasına rağmen köyünde bulunan ve ilkokuldan beri tanıdığı Sevim Hanım’ı ailesinden isteme kararı aldı ancak Sevim Hanım’ın babası ağa konumunda bulunmaktaydı ve bu evliliğe karşı çıktı. Kamer Genç Danıştay’da hakim olmasına rağmen Sevim Hanım’ın babası kendisine damat olarak layık görmedi. Ancak Sevim Hanım ağa babasına karşı gelerek Kamer Genç ile 1967 yılında evlendi ve 2 çocukları oldu. Çocuklarına Seçkin ve Seçil isimlerini verdiler.

Kamer Genç

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git