İğne Oyası

Birbirinden şık ve zarif iğne oyası modelleri. En güzel iğne oyalarını sayfamızda inceleyebilirsiniz…

El emeği göz nuru olarak kadınların saatlerini harcadığı ve oldukça yoruldukları uğraşlardan birisi de iğne oyalarıdır. Bayanlar çok emek harcayarak değer verdikleri kişilere yaptıkları ya da para kazanmak amacıyla yapıp sattıkları iğne oyaları ufak ve basit bir uğraş gibi görünse de oldukça zor bir iştir. Evin birçok yerinde kullanılan ve başörtüsü kenarlarında olsun, fular kenarlarında olsun ve örtülerin kenarlarında bulunan iğne oyalarını bayanlar kullanmaktadır.
Özelikle evlilik çağına gelmiş genç kızların çeyizlerinde bulunan hatta erkek tarafının genç kızlara getirdiği nişan bohçasında bulunan iğne oyaları da annelerimizin sandıklarında bulunmaktadır. Günümüzde pek kullanılmasa da çeyizlerimizin olmazsa olmazlarındandır.
Bazen iğne oyalarını takı olarak da kullanabiliriz. Özellikle boncuk kullanarak da çeşitli kolyeler yapabilirsiniz. Özel günlerde takacağınız güzel bir takı olacağına eminiz.

Günümüzde iğne oyaları pek kullanılmasa da yine de kullanılmaktadır ve özellikle başörtüsü kenarlarında kullanılan iğne oyaları tülbent yani yazma kenarlarında oldukça şık durmaktadır. İğne oyalarını görüntü açısından fular kenarlarında da kullanabiliriz. Kişiyi oldukça şık ve güzel gösterecek olan fularlar iğne oyasıyla işlendiği zaman daha hoş bir görüntü kazanmaktadır. Ya da fuları hazır aldığınız zaman ona iğne oyasından içerisinde bulunan renkten bir kenar yaptığınız zaman oldukça güzel bir görünüm sağlarsınız.

Bayanlar özellikle yazma kenarlarında iğne oyalarını kullanmaktadır. Genç kızların çeyizlerinde özellikle yöresel olarak tülbentler çeşitlilik göstermektedir ve hepsinin oyası birbirinden farklı olmaktadır. El emeği göz nuru olarak yapılan yazmaları kimse kullanmaya kıyamaz. İğne oyasından genç kızlarımızın çeyizleri için bohçalar da yapılmaktadır. İğne oyası gelenek ve göreneklerimizin içerisinde oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Dantelden farklı olan iğne oyası, çiçekle örgünün birleşmesiyle ortaya çıkmıştır. Türk el sanatları arasında bulunan iğne oyaları yöreden yöreye farklılık göstermektedir ve işçilik açısından oldukça değerlidir. İğne oyalarında zeytin dalı, mine, papatya, karanfil, menekşe, dut vs. gibi motifler ağır basmaktadır aynı zamanda çeşitli hayvan ve insan figürlerinin kullanıldığı da görülmüştür.

Zarafetin sembolü olarak bilinen iğne oyalarından isteyen örtüler, isteyen örtü kenarları, isteyen yazma kenarları, takılar, isteyen de fularlara yapabilir. Birbirinden güzel ve değerli olan iğne oyalarını sitemizin resim galerisinden inceleyebilirsiniz. Aradığınız her şey hakkında bilgi olacağınız sitemizden faydalanacağınızı umuyoruz.

En güzel iğne oyalarını özellikle genç kızlarımıza hediye edeceğiniz çocuklarınızın çeyizlerine koyacağınız en değerli oyaları sitemizden inceleyebilirsiniz. İyi günlerde kullanmanız dileğiyle. Sağlıcakla kalın.

14 Haziran 2013 tarihinde eklendi, 486 kez görüntülendi.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git