Fayans Modelleri

Fayans Modelleri
2013 en güzel ve en modern fayans modelleri örneklerini sitemizde bulunan resim galerimizden inceleyebilir, fayans alırken dikkat edilmesi gereken hususları inceleyebilirsiniz…

Fayans mutfaklarımızda, banyomuzda, koridor ve tuvalet duvarlarımız da kullandığımız bir tür seramiktir. Hoş görünümü ile çok fazla tercih edilen fayansların kullanım alanları da oldukça geniştir. Kelime anlamı olarak Fransızcadan Türkçemize giren Fayans yer olarak da İtalya’nın Feanze şehrinden gelmiştir. Seramikler fırınlarda pişirilerek fayans şeklinde getirilir. Yani hammaddesi seramik olmaktadır.

Fayanslar genelde banyolarda kullanılır. Banyo dışında yine mutfaklarda da fayans kullanımı çok fazladır. Tuvalet duvarlarının fayans olması temizliği ve görünüş açısından çok daha iyi olabilir. Zaten banyo ve tuvaletler fayansların kullanım alanını oluşturur. Fayans göze hoş bir görüntü verdiği içinde tercih edilen bir dekorasyon aracıdır. Fayanslar bildiğiniz üzere genel olarak karo şeklinde olurlar. Fayans yerine seramik kullanımını da tercih edebilirsiniz ancak seramikler fayanslara göre daha kaba durabilirler ve görüntü açısından fayans kadar hoş görünmezler. Fayansların görüntü olarak hoş olması insanların banyo veya mutfak duvarlarını fayans ile döşemelerine sebep olmaktadır. Seramikler daha çok taban bölgelerde tercih edilir. Zeminlere seramik döşeyip, duvarlarınızı fayans ile kaplamanız güzel bir görüntü oluşturabilir.

Fayans alırken dikkat edilmesi gerekenler
Fayans alırken kutuların üstünde kalibre no ve üretim tarihleri bulunur. Kalibre numarası ve üretim tarihlerinin uyuşması gerekmektedir. Bunun nedeni ise aynı tarihlerde üretilmeyen fayanslarda renk değişikliği sorunu olabiliyor. Bu renkler belki birbirine çok yakın ama yine de en ufak renk koyuluğu fayansı döşedikten sonra sorun çıkartıyor. Gözle görünür bir değişiklik oluyor ve bu durumda hoş bir görüntü oluşturmuyor. Fayansınızı alırken dik olarak stoklanmış kutulardan almaya özen gösterin. Fayansların kuru ortamda olup olmadığına dikkat edin. Rutubet ve nem yüzünden aldığınız fayansların renklerinde bozulma ortaya çıkmış olabilir. Beyaz renklerde bu durumla çok karşılaşılıyor. Alacağınız fayansların miktarını ayarladıktan sonra, bir kutuda fazladan alın. Örneğin 10 kutu fayans alacaksanız 11 kutu alarak, o 1 kutu fayansı yedekleyin. Herhangi bir sorunda kullanabilirsiniz veya ilerleyen zamanlarda fayanslarda kırılma gibi durumların ortaya çıkması durumunda yedek fayanslarınızı kullanabilirsiniz. Yedeklemenin en büyük nedenlerinden birisi de almış olduğunuz fayans modellerinin üretiminin gelecekte durması veya değişikliğe gitmesidir. Bu durumda evinizdeki fayanslar ile aynı modelde fayans bulamazsınız ve komple değişmek zorunda kalabilirsiniz.

Sizlere fikir verebilmek amacı ile internet üzerinde bulduğumuz fayans modellerini alt bölümde bulunan resim galerimizde inceleyebilirsiniz.

Fayans Modelleri Resim Galerisi

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git