Anasayfa » Kitap Özetleri

Fadiş Kitap Özeti

5 Aralık 2013 Bu Haber 5.158 kez okundu 5 Yorum

Fadiş kısa kitap özeti. Gülten Dayıoğlu tarafından yazılan Fadiş kitabının konusu, kahramanları ve ana fikri hakkında bilgileri sayfamızda bulabilirsiniz…

Gülten Dayıoğlu tarafından yazılmış olan bu eser 160 sayfadır ve çocuk romanı olarak nitelendirilmiştir. Kurtuluş Savaşı yıllarını anlatan bu eser, Yunanlıların her yeri yakıp yıktıkları bir dönemde Anadolu’nun köyleri ve kasabalarının altüst olduğu herkesin tedirgin olduğu yılları anlatmaktadır.

Fadiş Kitabının Kahramanları:
Naciye Kadın
Cemile
Fadiş
Kamil Bey
Hafize Nine

Fadiş Kitabının Özeti:
Kurtuluş Savaşı yıllarında her şeyini kaybeden Naciye teyze, Toroslu kasabası denilen yerde kızı cemile ile beraber yaşamaktadır. Geçimlerini toprak satarak sağlayan bu aile Kamil Bey ile yanında kalması koşuluyla evlenmektedir. Ancak Kâmil Bey bir süre sonra evle ilgilenmemeye ve cemile hanıma eziyet etmeye başlamıştır. Cemile hanımın Fadiş adında bir kızı olur ancak Kamil Bey bir süre sonra şehirde yaşamak istemesi sebebiyle evi terk ederek gider. Cemile annesi ve kızıyla baş başa kalır ve geçimlerini sağlamaya çalışır. Bir süre sonra Cemile’nin annesi hayatını kaybeder ve kızıyla yalnız kalan cemile kızını da alarak şehre eşinin yanına gelir ancak kocası onu istemez. Çocuğundan ayrılmak istemeyen cemile memleketlilerinin yardımıyla da İstanbul’da buldukları işe yerleşir. Bir doktorun evinde hizmetçi olarak işe başlamaktadır. Bir süre çalıştıktan sonra evin hanımı Fadiş’e kötü davranır ve oradan ayrılmak zorunda kalırlar. Yeni bir bulan Cemile’den kocası da boşanmak ister. Cemile boşanmak istemeyince Kamil Bey kızı Fadiş’i kaçırır.

Kamil Bey kızını teyzesinin kızı olan Gülsüm hanıma verir ancak Cemile öğrendikten sonra kızını alıp yeniden İstanbul’a geri döner. Cemile iş bulamadığı için kızını yaşlı bir kadına emanet ederek çalışmaya gider. Hafize Nine Fadiş’e iyi bakmaktadır. Kamil Bey Cemile ile barışacağını söyleyerek Fadiş’i bulunduğu yerden kaçırır. Boşanana kadar kızını Cemile’ye göstermek istemez. Ancak Fadiş’e bulundukları yerde iyi davranılmamaktadır ve çok mutsuzdur. Cemile kızını bulur ancak çaresiz olduğu için para yollayarak kızının orada kalmasını ister. Kızına kötü davranıldığı için kızını başka akrabasına yerleştirir. Fadiş burada birçok arkadaş edinir ve çok mutlu olur. Okula da başlayan Fadiş çok başarılı bir öğrencilik hayatı geçirir. Fadiş’in köyden ayrılmasına arkadaşları çok üzülür ve annesi ile onu güzel günler beklemektedir.

Cemile hanım oldukça cesur bir bayandır. Her türlü fedakarlığı göze alarak çocuğu için mücadele eder ve Fadiş’i büyütür.

Fadiş Kitabının Konusu:
Anne ve babasından ayrı büyüyen bir çocuk olan Fadiş’in maceraları anlatılmaktadır.

Fadiş Kitabının Ana Fikri
İnsan sevdikleri için yaşar ve sabrederse güzel günler yakındır. Sevgi her zaman galip gelmektedir. İnsanlar imkânsızlıklar ve yokluk içinde de yaşamış olsa sevgi her zaman kazanmaktadır. Daima mücadele edilmelidir.

Fadiş Kitap Özeti

Fadiş Kitap Özeti

Konu İle İlgili Kelimeler: fadiş kitabının özeti, fadiş kısa özeti, fadiş kitabının kısa özeti, fadis ozeti, fadiş kitap özeti5 Yorum Yapılmış »

 • adsız demiş ki:

  çokkkkkkk sağoll

 • lolipop demiş ki:

  sıkıcıı

 • ikizler demiş ki:

  hikaye harika bayıldım ben bu kitabın tümünü okudummmmmmm

 • kankam demiş ki:

  sıkıcı diyenler yanılmışş güzel diyenler güzel ve anlaşılır bir şekilde okumuşşşşşşş

 • dddddddkjf demiş ki:

  fenaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Durma Sende Bir Yorum Yaz Fikrini Paylaş !

Yorum ekleye bilir yada yazı için geri bildirim gönderebilirsiniz..Bu yazı için yorumlarına abone ol: subscribe to these comments RSS.

 

Copyright © 2011 ~ Bilgicik.net Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yayınlanmasını istemediğiniz bir yazı & içerik, reklam veya öneri, şikayet gibi konuları iletişim bölümümüzden bizlere yazabilirsiniz.
Reklam Gizlilik Politikası