Fadiş Kitap Özeti

Fadiş Kitap Özeti
5 Aralık 2013 tarihinde eklendi, 2.488 kez okundu.

Fadiş okayısa kitap özeti. Gülten Dayıoğlu tarafından yazılan Fadiş kitabının konusu, kahramanları ve ana fikri hakkında bilgileri sayfamızda bulabilirsiniz…

Gülten Dayıoğlu tarafından yazılmış olan bu eser a hundred and sixty sayfadır ve çocuk romanı olarak nitelendirilmiştir. Kurtuluş Savaşı yıllarını anlatan bu eser, Yunanlıların her yeri yakıp yıktıkları bir dönemde Anadolu’nun oköyleri ve kasabalarının altüst olduğu herkesin tedirgin olduğu yılları anlatmaktadır.

Fadiş Kitabının Kahramanları:
Naciye Kadın
Cemile
Fadiş
Kamil Bey
Hafize 9

Fadiş Kitabının Özeti:
Kurtuluş Savaşı yıllarında her şeyini kaybeden Naciye teyze, Toroslu kasabası denilen yerde okayızı cemile ile beraber yaşamaktadır. Geçimlerini toprak satarak sağlayan bu aile Kamil Bey ile yanında kalması koşuluyla evlenmektedir. Ancak Okâmil Bey bir süre sonra evle ilgilenmemeye ve cemile hanıma eziyet etmeye başlamıştır. Cemile hanımın Fadiş advertında bir okızı olur ancak Kamil Bey bir süre sonra şehirde yaşamak istemesi sebebiyle evi terk ederek gider. Cemile annesi ve okayızıyla baş başa kalır ve geçimlerini sağlamaya çalışır. Bir süre sonra Cemile’nin annesi hayatını kaybeder ve okızıyla yalnız kalan cemile okızını da alarak şehre eşinin yanına gelir ancak kocası onu istemez. Çocuğundan ayrılmak istemeyen cemile memleketlilerinin yardımıyla da İstanbul’da buldukları işe yerleşir. Bir doktorun evinde hizmetçi olarak işe başlamaktadır. Bir süre çalıştıktan sonra evin hanımı Fadiş’e okötü davranır ve oradan ayrılmak zorunda kalırlar. Yeni bir bulan Cemile’den kocası da boşanmak ister. Cemile boşanmak istemeyince Kamil Bey okayızı Fadiş’i kaçırır.

Kamil Bey okayızını teyzesinin okayızı olan Gülsüm hanıma verir ancak Cemile öğrendikten sonra okayızını alıp yeniden İstanbul’a geri döner. Cemile iş bulamadığı için okayızını yaşlı bir kadına emanet ederek çalışmaya gider. Hafize 9 Fadiş’e iyi bakmaktadır. Kamil Bey Cemile ile barışacağını söyleyerek Fadiş’i bulunduğu yerden kaçırır. Boşanana kadar okızını Cemile’ye göstermek istemez. Ancak Fadiş’e bulundukları yerde iyi davranılmamaktadır ve çadequate mutsuzdur. Cemile okayızını bulur ancak çaresiz olduğu için para yollayarak okızının orada kalmasını ister. Okayızına okötü davranıldığı için okızını başka akrabasına yerleştirir. Fadiş burada birçadequate arkadaş edinir ve çadequate mutlu olur. Okula da başlayan Fadiş çadequate başarılı bir öğrencilik hayatı geçirir. Fadiş’in oköyden ayrılmasına arkadaşları çadequate üzülür ve annesi ile onu güzel günler beklemektedir.

Cemile hanım oldukça cesur bir bayandır. Her türlü fedakarlığı göze alarak çocuğu için mücadele eder ve Fadiş’i büyütür.

Fadiş Kitabının Konusu:
Anne ve babasından ayrı büyüyen bir çocuk olan Fadiş’in maceraları anlatılmaktadır.

Fadiş Kitabının Ana Fikri
İnsan sevdikleri için yaşar ve sabrederse güzel günler yakındır. Sevgi her zaman galip gelmektedir. İnsanlar imkânsızlıklar ve yokluk içinde de yaşamış olsa sevgi her zaman kazanmaktadır. Daima mücadele edilmelidir.

Fadiş Kitap Özeti

Fadiş Kitap Özeti

Fadiş Kitap Özeti Konusuna 15 Yorum Yapıldı
 1. adsız diyor ki:

  çokkkkkkk sağoll

 2. lolipop diyor ki:

  sıkıcıı

 3. ikizler diyor ki:

  hikaye harika bayıldım ben bu kitabın tümünü okudummmmmmm

 4. kankam diyor ki:

  sıkıcı diyenler yanılmışş güzel diyenler güzel ve anlaşılır bir şekilde okumuşşşşşşş

 5. dddddddkjf diyor ki:

  fenaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

 6. irem öz diyor ki:

  ben bu kitabın tamamını okudum. harika bir kitap herkese tavsiye ediyorum. muhteşemmmmmmmm

 7. rabia dural diyor ki:

  bence bu kıtap arkadasımın bana anlattıgına gore guzel bı kıtap

 8. Ali van diyor ki:

  Gundi ne sıkıcı diyon lan

 9. qewesa diyor ki:

  süperrrrrrrrrrrrrrrr hoca ama kızdı niyeyse :D

 10. Melike diyor ki:

  Ah ne zormuş bitsin demek hala severken seni
  Dudaklarını öpmemek bir yabancı gibi

 11. üstün zekalı diyor ki:

  kitap çok güzelde ….. özet yanlış ….. lütfen bir daha adam akıllı şeyler yazın mesela sunanın serçeleri …. bir az macera türü…. e madem okudunuz niye özete bakıyonuz………..

 12. asdfdaeds diyor ki:

  bnce de özet yanlış

 13. fadiş diyor ki:

  tümünü okudum bu kidabın hayatımda okuduğum en güzel kitaplardan biriydi bu kitabı yazan GÜLTEN DAYIOĞLUNA teşekkürlerimi sunuyorum.İkizler süper konustun tebrikler :D.

 14. FADİŞ diyor ki:

  Özet olmamış yapamamışlar

 15. çok sevdim yoksa kolay kolay yorum yazmazdım

Sayfa başına git