Anasayfa » Biyografi

Dwight Eisenhower

27 Şubat 2014 Bu Haber 394 kez okundu Yorum Yok

Dwight Eisenhower kimdir? D. Dwight Eisenhower biyografisi ve hayatı. Wikipedi bilgileri ve dönemi hakkında bilgiler…

EÎSENHOWER, Dwight D. (Doğumu : 1890)

General «İke» Eisenhower, en ufak rütbeye varıncaya kadar, kumandasındaki orduların bütün mensuplarının itimat ve dostluğunu kazandığı gibi, bu ordulardan mes’ul olan siyaset ve devlet adamlarına da kendini sevdirmeyi bilmişti. Bu bakımdan, 2. Dünya Harbinde isim yapan birçok generallerden farklı idi. Doğuştan diplomat oluşu, Müttefik Orduları kumandanı olarak başarısında büyük rol oynamıştır.

Eisenhower, Texas eyaletinin Dennison şehrinde doğmuştur. Tahsilini, ailesinin taşındığı Kansas eyaletinin Abilene şehrinde yaptı. 1911 de Amerika’nın iki askerî okulunun imtihanlarına girdi; ikisinde de muvaffak olmakla beraber West Point’u tercih etti.

Buradan 1915 de mezun olduğu için, 1. Dünya Harbinde deniz aşırı hizmetten mahrum kaldı; fakat İdarî çalışmalarla manevralarda kendine isim yaptı. 1920 de Amerika’nın Avrupa’daki Harp Âbidesi Komisyonuna üye, daha sonra da Amerika’nın Filipinlerdeki Askerî Misyonunda General Douglas Mac Arthur’un muavini oldu.

1941 de Louisiana eyaletinde yapılan ilk geniş çapta sulh manevralarında Eisenhower, Başkan Roosevelt’in dikkatini çekti. Strateji dehası, 1942 de Harp Bakanlığının Strateji Bölümü başkanlığına, bilâhare de Avrupa’daki Müttefik kuvvetlerinin kumandanlığına tâyinine yol açtı. Muazzam siyasî ve askerî problemlerle karşı karşıya olmasına rağmen, Amerika’nın ilk «beş yıldızlı» generali bunların hepsiyle baş etmesini bildi. Hitler’in sukutundaki payı büyüktür.

Harpten sonra Eisenhower, askerlik hayatından çekilerek Colombia Üniversitesine rektör oldu. 1950 de soğuk harbin gelişmesi üzerine, Avrupa’ya geçerek Kuzey Atlantik Paktı Organizasyonunun (NATO) Başkumandanlığına tâyin olundu. 1952 ilkbaharında, Cumhuriyetçiler tarafınca Cumhurbaşkanlığa adaylığının konulmasını kabul ederek Amerika’ya döndü. Şiddetli bir mücadeleden sonra Illinois Valisi Adlai Stevenson’u açık farkla mağlûp ederek cumhurbaşkanlığına seçildi.

1956 seçimlerine ikinci defa girerek yeniden seçildi. 1960 seçimlerine girmeyerek siyasetten çekildi.

Dwight Eisenhower

Dwight Eisenhower

Ünlülerin resimleri, hayatları ve en güzel elbise modelleri için kadinsa.net

Durma Sende Bir Yorum Yaz Fikrini Paylaş !

Yorum ekleye bilir yada yazı için geri bildirim gönderebilirsiniz..Bu yazı için yorumlarına abone ol: subscribe to these comments RSS.

 

Copyright © 2011 ~ Bilgicik.net Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yayınlanmasını istemediğiniz bir yazı & içerik, reklam veya öneri, şikayet gibi konuları iletişim bölümümüzden bizlere yazabilirsiniz.
Reklam Gizlilik Politikası