Bebeklerde Kepçe Kulak Sorunu ve Tedavisi

Bebeklerde Kepçe Kulak Sorunu ve Tedavisi
2 Nisan 2013 tarihinde eklendi, 258 kez okundu.

Bebeklerde Kepçe Kulak Sorunu ve Tedavisi
Bebeklerde ve çocuklarda kepçe kulak durumu. Kepçe kulak nedir ve neden olur? Tedavisi nasıl yapılır? Bu durum hakkında çok önemli bilgiler…

Kepçe kulak sorunu genel olarak küçük yaşlarda ortaya çıkar. Kulak kepçesinin Y biçimindeki kıvrımın iyi gelişememesi durumunda veya düz olması durumunda ortaya çıkabilen bir durumdur.

Daha çocukken ortaya çıkan bir durum olan kepçe kulak ya da diğer ismiyle yelken kulak durumu psikolojik açıdan da önem taşıyabilir. Çocuklarımızın psikolojisini bozabilecek bu durum aslında önemli sorunlara yer açabilir. Örnek olarak çocuğun kendine olan güveni ve çevresinden almış olduğu tepkilerden dolayı kendini mutsuz, içine kapanık hissetmesi. Aslına bakılırsa çoğu ülkede alay konusu olan kepçe kulak durumu Japonya’da tam tersi güzel bir durum olarak değerlendiriliyor. Japonlar bu kepçe kulaklı kişileri sevimli ve güzel olarak değerlendiriyorlar. Tabii kepçe kulağımız var diye de Japonya’da yaşamak bizim için pek mantıklı olmayacaktır.

Kepçe kulak durumu kız çocuklarında çok fazla belli olmayabilir. Kız çocukların saçları uzun olduğu için kulakları kapar ve bu durum gün yüzüne çıkmayabilir.

Kepçe Kulak Neden Olur?
Kulakların kafa ile olan orantısının fazla olması. Bu durumlarda kulak dışarıya daha fazla bir açı derecesi oluşturur.
Çocukların yanlış yatırılmasından dolayı da bu durum ortaya çıkabilir.
Kulakların üst yarısında kıvrımlar bulunmaktadır. Bu kıvrımların oluşmaması durumunda kepçe kulak problemi oluşmaktadır.

Kepçe Kulak Tedavisi
Bu tedavi çocuk yaşlarda yapılması çok daha iyi sonuçlar verir. Anneden bebeğine geçen östrojen hormonu ile çocuklarının kulak kepçeleri yumuşak konumdadır. Kulağın kolay bir şekilde şekillendirilmesi çocuk yaşlarda çok daha uygun bir durumdur. Çocukların yaşları ilerledikçe kepçe kulak tedavisi de zorlaşır ve bir süre sonra tedavi edilemez hale gelebilir. Kepçe kulak tedavilerinde genelde yapıştırıcı bantlar kullanılmaktadır. Doktorunuzla görüştükten sonra size vermiş olacağı plan doğrultusunda bu kepçe kulak bantları kullanarak güzel sonuçlar elde edebilirsiniz. Yine aynı zamanda çocuklarınızın kulakları çok yumuşak olduğu için ve kemiklerin daha tam gelişim göstermediği için yapacağınız masajlar çok işe yarayacaktır. Bu tedaviler yaklaşık 3 ay gibi bir süre zarfında sonuç verir. Olumlu veya olumsuz bir sonuç durumunda yeniden bir operasyon kararı çıkabilir. Operasyonların okul döneminden önce yapılması tavsiye edilmektedir.

Kepçe Kulak

Kepçe Kulak

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git