Anasayfa » Biyografi

Andre Derain

30 Nisan 2013 Bu Haber 1.735 kez okundu Yorum Yok

Andre Derain kimdir? Andre Derain biyografisi, eserleri, resimleri ve hayatı hakkında önemli bilgilere sayfamızda ulaşabilirsiniz…

1880-1954 yılları arasında yaşamıştır. Fransız ressamdır. 1898 yılında Julian Akademisi’ne başladı. 1899’da Vlaminck’le tanıştı. Atölyeyi birlikte kullandıkları dönemlerde, sürekli peyzaj çalıştılar. İsa’nın Kendi Çarmıhını Taşıması adlı kompozisyonu Matisse’in dikkatini çekti. 1905’te Fov’ların bağımsız sanatçılar salonuna katıldı. 1906’dan başlayarak, Cézanne’in etkisiyle, giderek biçimde kaygısının ağır bastığı resimlere yöneldi. 1910’dan sonra dini figürler, sade, ağırbaşlı natürmortlar yaptı. Braque ve Picasso ile çalışmaya başladığı dönemlerde silah altına alınarak cepheye gönderildi. 1928’de Av adlı tablosuyla Carnegie Ödülü’nü aldı. 1937 yılında uzun bir aradan sonra yeniden bağımsız sanat ustaları sergisine katıldı. Tiyatrolar için yaptığı dekor ve giysilerde önemlidir.

Fovizm (fauvism) Nedir?
Andre Derain 1905 yılında Matisse ile birlikte yaz ayında Akdeniz kıyılarında bulunan Collioure isminde ki kasaba da Salon Dautomne’de tablolarını sergilemişlerdir. O zamanlarda yaşayan ve eleştirmen olan Louis Vauxcelles bu tabloları çok parlak ve renklerinin doğal olmaması sebebiyle eleştirmesi sonucunda Favozm ismini aldı. Fauves Türkçe anlam olarak vahşi hayvanlar demek oluyor.

Ünlülerin resimleri, hayatları ve en güzel elbise modelleri için kadinsa.net

Durma Sende Bir Yorum Yaz Fikrini Paylaş !

Yorum ekleye bilir yada yazı için geri bildirim gönderebilirsiniz..Bu yazı için yorumlarına abone ol: subscribe to these comments RSS.

 

Copyright © 2011 ~ Bilgicik.net Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yayınlanmasını istemediğiniz bir yazı & içerik, reklam veya öneri, şikayet gibi konuları iletişim bölümümüzden bizlere yazabilirsiniz.
Reklam Gizlilik Politikası